Az építészet alapot és keretet ad a lakberendezés számára, míg a lakberendezés finomhangolja az épített teret.
A lakberendezés segítségével teszünk valamit emberibbé és otthonosabbá. Ezért mindig azt gondoltam, hogy egy jól harmonizáló kapcsolat az építészet és a lakberendezés között inspiráló és jól működő tereket eredményez. Legyen az bárhol a világban. Kezdhetném azzal, hogy ez a lakás nem tetszik. De ettől még érdekesnek találom. Olyan, mint, amikor egy nyers épület szabad teret enged a képzeletnek. Milyen Argentínában egy modern kis lakás? Az általában vett garzonok biztosan nem ilyenek, mint ebben a cikkben. Ugyanis Argentína a különböző helyekről származó különféle stílusok keverékét egyesíti belsőépítészeti és lakberendező DNS-ében.
Ez a sokszínűség megnyilvánul a városaikban és az épületeikben is. A gyarmati korból származó épületek együtt élnek a modern és kortárs épületekkel. Vannak „angol” vagy „olasz” stílusúak is, amelyeket a bevándorlók építettek saját kezűleg. A spanyol építészetet például a jezsuita missziók hozták argentin földre. Itt az építészet az éghajlattól is függ. Vannak dzsungelek, síkságok, dombok, sztyeppék, vízesések és még hegyek és gleccserek is. Azért szeretem az argentin világot, mert itt nem volt olyan, hogy valami egyik napról a másikra megjelenik. Itt a modern világot sem lehet a régi dolgokra rákényszeríteni. Talán ez a lakás is pont ezért jó példa erre, és emiatt a kettősség miatt, nem áll közel a szívemhez. Az átalakulásnak természetesnek kellene lennie, ami az idő múlásával lassan megtörténik.
Az átalakítás egy 32 m2-es műemlék jellegű, harmincas évekbeli műemlék épületben, a Balvanera negyedben, Buenos Aires városában található lakást ért utol. Balvanera egy történelmi és sűrűn lakott negyed az argentín fővárosban. A város központjától nyugatra található gazdag kulturális és társadalmi örökséggel rendelkezik. A 19. században kezdett kialakulni, főként középosztálybeli lakóhely volt. Mivel a negyed a bevándorlás központja volt az olasz, spanyol és zsidó közösségek számára, így kulturális sokszínűsége ma is meghatározó. Balvanera építészete nagyon vegyes, az elegáns, európai stílusú régi épületektől kezdve a modern, funkcionalista lakóházakig mindent találhatunk itt. A történelmi épületek megőrzése pedig helyenként nagy kihívást jelent a városi népesség sűrűsége miatt.
A tervezők szerint a lakás egy burkolatokkal is rosszul tagolt élettér volt.
Így az átalakítás annak érdekében is történt, hogy maximalizálják a természetes fény bejutását az egész lakótérbe és helyreállítsák az eredeti projekt lábnyomát. Eközben alkalmazkodtak a kortárs életmódhoz, ami az egybefüggő nagyobb légtér megteremtését jelentette számukra. A lakás célja egy állandó lakhely és egy textiltervező szakmai fejlesztőtér kialakítása volt, melyhez az egység terének gyors átalakíthatósága és megfelelő tárolóhelyek kialakítása kellett. Ehhez három teret terveztek, amelyek a lakást újrakonfigurálták és szinte a teljes magasságát birtokba vették. Továbbá alkalmassá tették különféle tárolóhelyek elhelyezésére, valamint olyan alapvető tevékenységek számára, mint a főzés és a tisztálkodás.
Az egyik egység a fürdőszoba, a másik a konyha terét határozza meg. A hármas funkció a lakó- és munkatér felé biztosított könyvtári tárolóhely biztosításával és néhány készülék konyha melletti elhelyezésével valósul meg. Ezzel szemben a hálószoba gardróbként is funkcionál. Kiegészül egy kétállású ajtóval, amely lehetővé teszi a hálószoba elkülönítését a lakás többi részétől.
Az alkalmazott anyagokat a már meglévő textúrák integrálása határozta meg, amelyeket a mennyezetek lebontása és szétszerelése után fedeztek fel.
A falakon meghagyták a szabaddá tett téglát, a födém és oszlopok betonjában megőrizték a zsaluzat fa lenyomatát, valamint az épület eredeti díszléceit. Mindezek az anyagok a fehér színtől homogénné váltak, kiemelve a textúrák finom variációit.
A modern kis lakás padlója polírozott mikrocement felhordásával vált egybefüggővé.
Emellett áttetsző anyagokat, például polikarbonátot használtak, így a fény áthatol rajtuk és eljut az egész lakásba. Guatambu tárolómodulokat alkalmaztak, amely egy Dél-Amerikában honos fa. Elsősorban Argentínában, Paraguayban és Brazília déli részén található meg. Segítségével próbáltak melegséget biztosítani és a rideg kőfelületeket ellensúlyozni. A fürdőszoba esetében az opálüveget a külső, a polikarbonátot a belső tér felé használták, amely hőhíd-megszakítóként működik és elkerüli a pára lecsapódását, miközben lehetővé teszi a fény bejutását.
A Háromszög projekt stúdió 2022-es átalakítása lehetővé tette a terek nagyobb integrálását, a természetes fény bejutását a legeldugottabb sarokba is, valamint a rugalmasság és a tárolási kapacitás maximalizálását. A vezető építészek (Flavio Becerro, Mauro Fernandez, Marcelo Mulet) által felhasznált anyagpaletta tiszteletben tartja az épület történetét, miközben olyan kortárs elemeket vezet be, amelyek melegséget és fényt adnak. Most mindenki eldöntheti, hogy neki mennyire tetszik az eredmény, ez az argentin modern kis lakás.