Az európai városok az összeomlás szélén állnak a turistainvázió miatt, ilyen szalagcímek jelennek meg például a spanyol sajtóban.
Az UN Tourism (Turisztikai Világszervezet) előrejelzése szerint az évtized végére a nemzetközi turisták utazásai meghaladják a kétmilliárdot és a turizmus romboló hatással is van. Emiatt legutóbb Barcelonában vonultak utcára a helyiek, hogy tiltakozzanak a tömeges turizmus ellen. Az eredmény az lett, hogy a barcelonai polgármesteri hivatal nemrég a lakhatási gondok enyhítése érdekében 2029-től megtiltja a rövidtávú lakáskiadásokat turisták számára. Adiós spanyol airbnb. Mindez valószínűleg a hogyan csináljunk több pénzt rövid távon eredménye, hiszen Barcelonában például az utóbbi tíz évben 70 százalékkal nőttek a lakásbérleti díjak és 40 százalékkal lettek magasabbak az ingatlanárak.
Franciaországban fordult meg a világ legtöbb turistája, 2023-ban 100 millió nemzetközi érkezéssel. Míg az előző évben Spanyolország a második helyen állt történelmi rekorddal: 85,3 millió turista, ami gyakorlatilag kétszerese a lakosságának.
Más országokban nem ezért nem szeretik a turistákat.
Mallorcán és a Kanári-szigeteken a környezetkárosítás, a vízhiány, az egészségügy túlterheltsége, a hulladékelszállítás, a forgalmi dugók is gondot okoznak. Tehát ez egy paradox helyzet! Míg az Európai Parlament adatai azt mutatják, hogy a turizmus az öreg kontinens GDP-jének 10 százalékát adja, több mint 2,3 millió vállalattal és 12,3 millió munkahellyel, addig vannak olyan szervezetek, amelyek felhívják a figyelmet rá, hogy a turizmus növekedése a lakosság széles körének életfolytonosságát veszélyezteti, negatív hatással van a lakhatásra, a foglalkoztatásra, sőt az ökológiai szférára is.
Míg Velencében 2023-ban radikális lépéseket tettek a városba lépő turistáktól szedett belépődíjjal, addig Amszterdam megemelte az idegenforgalmi adót és megtiltotta új szállodák építését. Eközben Görögország időkorlátos-rendszert vezetett be az Akropolisz látogatói számára. Róma úgy döntött, hogy korlátozza a hozzáférést a Trevi-kúthoz és a Spanyol lépcsőhöz. Belépődíjat számolnak fel a Pantheon látogatásáért is, hogy megfékezzék a tömeget. Portofinóban a kormány úgy döntött, hogy 275 eurós bírságot szab ki azokra, akik feltartják a szelfik készítésével a tengerparti város legnépszerűbb helyein a forgalmat. Párizsban megtiltják a turistabuszok, köztük az elektromos autóbuszok behajtását az októberben megnyíló korlátozott forgalmú zónába. Hallstattban, a Frozen című filmet inspiráló osztrák városban is a turisták számának korlátozását kérték a helyiek.
A világjárvány vége óta a helyzet egyre romlik.
Spanyolországban eljutottak a vízipisztollyal való lövöldözésig. Magyarországon az önkormányzatok kezében van a rövid távú lakáskiadás szigorításának lehetősége, illetve a társasházak is hozhatnak tiltó szabályt.