A skandináv esztétika használata tökéletes lehet a kis terekben.
Az északi országok lakosairól az a hír járja, hogy nagyon is jól tudják, hogyan kell ésszerűen használni a kis területeket és mit jelent a napfény hiánya. A skandináv stílus jellemzői általában az alábbiak szerint definiálható.
- Világos színpaletta, természetes színek és számos élénk kiemelő szín.
- Letisztult formavilág.
- Olcsóbb, de jó minőségű anyagok, könnyen kezelhető bútorok.
- Praktikusság mindenben és mindenhol, multifunkcionalitás.
- Mérsékelt dekoráció, amely kellemes természetes textúrák révén kényelmet teremt.
- A fa és a természetes anyagok használata.
Ma már azonban számos irányzattal lehet találkozni, mert a skandináv stílus megállíthatatlan terjedésével maga a stílus sem maradt egységes (Gustav, New nordic, Scandi chic, Dark nordic). A jó hír az, hogy mivel elképesztően sokoldalú, ezért az önkifejezés határtalan teret kap benne. Ja és persze a mai fiatalok is megtalálhatják benne lenyomatukat, mert a környezetbarátságot zászlóra tűzve lehet aktívan zöldülni.
A skandináv stílus talán a legkisebb helyet is otthonossá és funkcionálissá varázsolhatja.
1. Fény és világosság: A tértágítás varázslata
Skandinávia a hideg és sötét telekről híres. Az ott élő emberek számára a világosság lét- és kulcsfontosságú. Sok lakást találhatsz Európa északi városaiban is, ahol csak sötétítő függöny van, ha egyáltalán van függöny. A skandináv stílus világos színekkel, nagy ablakokkal és természetes fényekkel operál. A fehér vagy világosszürke falak visszaverik a fényt, így a kis tér nagyobbnak tűnik. És igen, azt a sötét, sárgás tapétát ideje lecserélni!
2. Minimalizmus: Kevesebb cucc, több élet
A skandináv stílus az egyszerűség überkirálya. Nem igazán vannak felesleges dolgok, csak ami igazán szükséges. Így érthető, hogy a kevesebb több filozófiája tökéletesen illik a mikrolakásokhoz. A bútorok több funkcióval természetesen jelentheti a kihúzható kanapét, az ágy alatti tárolót, a falra szerelt lehajtható asztalt, amivel mind-mind helyet lehet megtakarítani.
3. Hozzuk be a természetet!
A skandinávok imádják a természetet és ezt a lakásaik is visszatükrözik. Nem kell kis tér ahhoz, hogy érezzük, a természetes anyagokkal melegséget és textúrát vihetünk a lakásba. Akárcsak a fából készült bútorokkal. Egy egyszerű faasztal vagy polc egy kis DIY-projektre is lehetőséget biztosít! Nem kell a dzsungel és a biofil lakberendezés! Elég egy-két cserép növény, ami életet lehel a szobába.
4. Funkcionalitás mindenek felett
A skandináv stílus nem csak szép, de okos is. Minden bútor és dekorációs elem funkcióval bír. Ezért lehetnek tárolóhelyek mindenütt. Ez ám a jó hír a kis lakások számára! Aztán meg változtassunk a nézőponton és gondolkodjunk vertikálisan! Polcok a falakon, tárolódobozok az ágy alatt, minden szabad négyzetcentiméter kihasználható.
5. A skandináv stílus nemtől és kortól függetlenül mindenkinek jól áll
Az egyszerű tiszta vonalak és az egyszerű formák harmonikussá teszik a teret. Egy-egy design darab is lehet praktikus, de nem kell, hogy csilli-villi legyen. A formák mellett a színek is lehetővé teszik, hogy ugyanaz a szoba fiú és lány változatban is tökéletes legyen. Csak a kiegészítők fognak különbözni.
6. Kényelem és hygge: Az otthon melege
A skandinávok híresek a hygge fogalmáról, ami a kényelmet és a meghittséget jelenti. Ehhez elég egy kényelmes takaró, puha párnák, meleg szőnyeg. Mind-mind megteremtik a lakásban a hygge-érzést.
Tehát a skandináv stílussal bárki olyan tetris bajnok lehet, aki ügyesen és okosan használja ki a helyet, mert minden kis résnek van értéke! Ha pedig valaki felül a skandináv vonatra, akkor a kihúzható, összecsukható és multifunkcionális szavak legyenek a mantrái. Tehát hajrá, mert bárki mikrolakása lehet nagy durranás!