Hogyan legyünk boldogabbak? Hogyan segít ebben a fény? Mit tehetünk egy kis lakásban, ha nem süt be a nap?
Mondanánk, hogy azonnal költözzünk el, de sajnos ezt sokszor nem lehet megtenni. Pedig a napfény, a természetes fény egyszerűen több és többet is jelent, mint a világosság. Hiszen egy természetes hangulatjavító, amely testünket és lelkünket is feltölti energiával. Ha több természetes fény jut az otthonunkba, az növelheti a szerotoninszintet, javíthatja a mentális egészséget, jobbá teszi a hangulatunkat, jobb lesz a közérzetünk, így boldogabbnak érezzük magunkat. Ez a folyamat nemcsak a depresszió és a szorongás csökkentésében segít, hanem az alvás-ébrenlét ciklus szabályozásában is, hiszen a szerotonin előanyaga a melatoninnak, az alvást segítő hormonnak. Kiemelten fontos, hogy naponta legalább 20-30 percet természetes fényben töltsünk, vagy otthonunkba több természetes fényt engedjünk be. A fény beengedése lehet költséghatékony és ingyenes megoldású, ám van, amikor befektetést igényel. De szerintünk mindenképpen megtérül, mert csökkenteni lehet vele a háztartási energiaszámlákat és növelhető általa az ingatlan értéke is.
1. Több, esetleg nagyobb ablakok
Az ablakok kulcsfontosságúak ahhoz, hogy több napfény, több természetes fény jusson otthonába, még a naptól távol eső területeken is. Tehát, ha a pénztárca megengedi, érdemes nagyobb ablakokat tenni otthonába, amelyek – ingatlantípustól függően tetőablakok is lehetnek. Így egy csillagos éjszakán igazi élmény lesz a kitekintés.
Az egészen nagy erkélyajtók esetében szoktak felülvilágító ablakot behelyezni, de magas mennyezet mellett a padlótól a mennyezetig érő ablakok beépítése is hatékony lehet. Persze ilyen az a nehéz, hogy egyben legyen az üveg, osztás nélkül. Ha azonban nem a függőlegesben gondolkodunk, akkor beépíthetünk a fal teljes szélességébe úgynevezett képablakot, vagy kis házak esetében választhatunk üvegajtókat, amelyek beengedik a napfényt.
Azonban a nagy üvegfelületeknek nemcsak előnyei, hanem kihívásai is vannak, különösen a hidegebb hónapokban. Télen az üvegen keresztül könnyen kiszökhet a hő, ami növelheti a fűtési költségeket. Ez azonban nem jelenti azt, hogy le kellene mondania a nagyobb ablakok előnyeiről. A korszerű nyílászárók, például a háromrétegű üvegezéssel ellátott ablakok, jelentősen csökkenthetik a hőveszteséget. Emellett a jól szigetelt keretek és a megfelelően beépített ablakok szintén hozzájárulnak a hatékony hőtartáshoz. Ha pedig maximális komfortot szeretne, fontolja meg hővisszaverő vagy alacsony emissziós (low-E) bevonattal ellátott üvegek használatát. Ezek nemcsak a meleget tartják bent télen, hanem nyáron is megakadályozzák a túlzott felmelegedést. Így az ablakok megnagyobbítása valóban megvilágíthatja otthonát – kompromisszumok nélkül.
2. Tisztítsa meg az ablakokat!
Egyszerű, mégis gyakran elfeledett lépés: a tiszta ablakok. Egy vékony porréteg vagy szennyeződés sokat elvesz a beáramló természetes fény mennyiségéből. Tegye a tisztítást rendszeres heti rutinná és élvezze a kristálytiszta kilátást! Egyesek szerint az aprólékos ablaktisztítás akár meditatív tevékenységgé is válhat, amelyben a végeredmény – a ragyogó üvegek – garantáltan elégedettséggel töltik el.
3. Használjon áttetsző függönyöket, hogy bejöhessen a természetes fény!
Az első lépés a természetes fény felé vezető úton a sötét, nehéz anyagok száműzése. Nem kell lakberendező zseninek lenni, ahhoz, hogy felismerjük az áttetsző függönyök nagyban hozzájárulnak a fény beáramlásához. Nyáron további előnyük, hogy kicsit tompítják a közvetlen napfényt, így hűvösen tarthatja otthonát és jól világított teret is kap. Ezenkívül az áttetsző függönyök a felsőbb szinteken lévő kis lakásokban is nagyon előnyösek, mert otthona esténként világosabb maradhat maradhat a holdfény és az utcai lámpák miatt. Így nem kell olyan hamar felkapcsolnia világítást. Fontos, hogy a levegős anyagok, semleges tónusú függönyök jobban áteresztik a természetes fényt, mint a sötétebb tónusúak.
4. Fesse le a falakat fehérre!
Ez a természetes megvilágítást befolyásoló módszer ragyogó hatást kölcsönöz a szobának, mivel a fehér színű falak kiváló fényvisszaverők. A falak fehérre festése költséghatékony, különösen akkor, ha problémáink vannak a homályos vagy árnyékos belső helyiségekkel. Ebben az esetben az is megfontolás tárgya lehet, hogy fényes felületű fehér festéket alkalmazzunk. A tisztán fehér falak alternatívája a pasztell, a tompa vagy semleges tónusok, például krém, halványsárga vagy világos jégkék.
5. Használjon fényvisszaverő felületeket és tárgyakat!
Egy másik egyszerű módja annak, hogy otthona természetes fényét növelje, ha fényvisszaverő felületeket és tárgyakat használ, hogy megragadja és továbbsugározza a fényt egy helyiségben, még a kevésbé napsütéses napokon is. Ezek lehetnek például átlátszó díszek, tükrök, üvegfalak, fém dekorelemek a nappali szekrényben, üvegtégla a fürdőszobában vagy akár metálfestékkel készült festmények is, fényes padlólapok. Az egyik valóban hasznos tükröződő tárgy a sötétebb sarkokba vagy egy kis ablakkal szemben elhelyezett tükör, hogy a fényt a terület többi részére visszaverje. A tükrök dekorációként, fali paravánként is használhatóak, hogy nagyobbnak tűnjön a tér.
6. Gondoljuk tovább az előző pontot! Használjon fényes bútorokat!
A lakkozott vagy üvegfelületek, illetve a fémes részletek remekül visszaverik a fényt. Egy csillogó dohányzóasztal vagy egy fényes szekrény elegáns, mégis praktikus kiegészítője lehet az otthonának. Míg az átlátszó bútordarabok olyanok, mintha ott sem lennének.
7. Ha lehet nyissuk meg a teret
A természetes fény növelése nem csak arról szól, hogy tárgyakat és anyagokat vigyen be otthonába. Egy kis lakásban a tárgyak felhalmozása helyett észszerűbb lehet, ha az alaprajz áttervezésével vagy a berendezés átrendezésével kezdjük. A nyitott alaprajzú helyiségben a bútorok közelebb helyezhetők a falakhoz, így több hely marad az ajtók, a közlekedési területek és a szoba bejáratai között. Ekkor azt is kiküszöbölhetjük, hogy a tárgyak hozzanak létre árnyékos területeket. Ezenkívül ezt még egy lépéssel meg lehet toldani, ha végigmegyünk az átalakítás útján, és lebontunk néhány falat.
8. Fénycsatornák a természetes fény érdekében
A fénycsatornák innovatív megoldást kínálnak azoknak a helyiségeknek, amelyek távolabb esnek az ablakoktól. Ezek a rendszerek a tetőn keresztül vezetik be a természetes fényt, ezzel világosabbá téve a belső tereket. Egy garzonlakás esetében a fénycsatorna alkalmazása csak akkor lehet ideális, ha a lakás a tetőtérben vagy a legfelső szinten található. Ez a megoldás különösen előnyös olyan helyiségekben, amelyeknek nincs közvetlen ablaka, például egy belső fürdőszoba, gardrób, vagy egy sötétebb konyhasarok esetében.
9. Világos padlóburkolat
A padló színe legalább olyan fontos, mint a falaké. Egy világos fa- vagy laminált padló például visszaveri a fényt, így nemcsak tágasabb érzetet kelt, hanem még több napfényt is juttat a szobába.
10. Ajtócsere
A sötét, tömör ajtók helyett válasszon üvegbetétes vagy részlegesen áttetsző modelleket. Ezek nemcsak stílusosak, de a fényt is áteresztik, ami különösen jól jön kisebb helyiségekben. Egy ilyen ajtó például előszobákban vagy konyhákban is ideális lehet, ahol a természetes fény kevésbé van jelen, de mégis szükség van a privát szféra megőrzésére.
Az apró változtatások – mint a függönycsere vagy a tükrök elhelyezése – és a nagyobb beruházások – például a tetőablakok vagy fénycsatornák – egyaránt hozzájárulnak a ragyogóbb élettérhez. Az otthonunk világosabbá tétele nemcsak az életkedvünket növeli, de az esztétikai élményt is javíthatja.