A miogui építészeti iroda honlapja remekül tükrözi, mit várhat a megrendelő, ha a céghez fordul. A végletekig egyszerű és letisztult, már-már puritán.
Az is mondhatnánk, hogy a miogui által létrehozott egy 13 négyzetméteres ici-pici garzon Franciaországban, a vezető tervezőivel (Sabine Fremiot és Léo Berastegui) együtt arra keresi a választ, hogyan nézhet ki nagyobbnak a tér. De ez a lakás nem kicsi – hihetetlenül kicsi. Éppen ettől lesz elképesztően érdekes. A teljes alapterület egy átlagos nappali mérete, mégis mindent tud, amit egy modern városi otthonnak tudnia kell. Fürdőszoba, tárolás, pihenőzóna, étkező – mindezt egyetlen nyitott térbe sűrítve, mégsem zsúfoltan.
A geometria és a színek állnak a középpontban, hogy örömet és szórakozást vigyünk a terekbe. Meggyőződésünk, hogy egy projekt nem lehet jó jó terv vagy jó metszet nélkül, ezért a rajzok irányítják figyelmünket.
Egy kicsi és furcsa terepen igazán nagy kihívás dolgozni. Adja magát, hogy meg kell találni a legjobb egyensúlyt a funkcionalitás és az absztrakció között, valódi figyelmet fordítva a részletekre és az arányokra. A kiindulási alap egy olyan ici-pici garzon volt, aminek a fürdőszobája túl nagy a térhez és még egy ablaka is van. Ráadásul az egyetlen szobában csak egy ablak van, továbbá egy mini konyha, egy nagy gardrób és egy ágynyi hálószobaterület.
Első lépésként az ici-pici garzon fürdőszobafalát lebontották, hogy visszaadják a lakótér számára a fürdőszobai második ablakot. Fontos volt, hogy a lehető legnagyobb teret és fényt kapja a nappali azáltal, hogy a lehető legnagyobb mértékben tömörítik az azon kívüli tereket. Ennek érdekében történt az is, hogy egy egész falat borítottak be tükörrel.
A nagy, illesztés nélküli tükör egy extra szoba benyomását kelti. Vicces tény, hogy a látogatások során az emberek általában megkérdezték, hogy mi van a szomszéd szobában.
A parketta tájolása a tér legnagyobb átlóját követi, amitől nagyobbnak látszik a tér és a tükörben való tükröződése egy másik szoba illúzióját kelti.
A tervrajzokat erős geometriai formák határozzák meg. A részletek ugyanezt az elképzelést követik. A fürdőszoba tetején kör alakú lyuk van, amely természetes fényt biztosít. A térben lévő mozaik háromszög elrejt néhány csövet, és kis platformként szolgál szobrok vagy növények számára.
Fontos volt, hogy a projektben minden választást legalább két ok motiváljon. Ezért egy objektumot több különböző funkcióhoz is használnak. A fürdőszobában a kerek tükör és a gömblámpa lett a geometriai forma.
Játék az érzékeléssel
Az ici-pici garzon fürdőszobájának ajtaja rejtett kerettel rendelkezik (azaz tapétaajtó) és a fallal azonos színűre van festve, hogy elmosódjon. Az 50 cm széles ajtó keskenységét ellensúlyozza a magassága. A nappaliban lévő tükör tükröződéseket hoz létre, ez megnöveli a teret és több természetes fényt is biztosít. A kis négyzet alakú mozaik használata a fürdőszobában az illesztések megsokszorozását célozza, hogy növelje a térérzetet. A tükrös ajtó és a világoskék függöny vizuálisan is lazítja a kis tér szigorát.
A homlokzati pillérek és gerendák nyersbetonból vannak. A fürdőszoba teteje vékony fémlemez. A konyha minden eleme ugyanabból az anyagból, fenyő rétegelt lemezből készült, hogy egyesítse a teret. A kék függöny elrejti a konyhát és egy absztrakt kék falat hoz létre.
Mivel az ilyen ici-pici garzon esetében a tér általában adott, alig változtatható és régi, mindig meg kell küzdeni a szabálytalanságokkal, a váratlan felfedezésekkel. Az átalakítás során a részleteket kell adaptálni, a döntéseket pedig gyorsan meg kell hozni. A szakemberekkel való megegyezés és párbeszéd pedig elengedhetetlen egy jó projekthez.
A lehetőségek ennek ellenére végtelenek. A minimalizmus, a kompaktság, a természetes fény, a geometria, a tükröződések, a részletekre és az anyagokra való odafigyelés eltérő eredmények egész sorát hozhatja létre.
Fotók: Philippe Billard