Gyorsan fűzzük is tovább a kérdést: Mi az a lineáris konyha és miért hasznos garzonok számára?
A lineáris konyha más néven egyenes vagy egysoros konyha legfontosabb jellemzője, hogy benne a szekrények, tárolók, polcok és berendezések egy sorban sorakoznak, egyenes vonalat alkotnak. A jó hír az, hogy egy ilyen konyhában nincs gond a sarkokkal és minden talpalatnyi helyet tökéletesen hasznosíthatunk. Viszont a lineáris konyhai elrendezés esetében nehéz mindent ergonomikusan elhelyezni, ami különösen igaz a háztartási gépek esetében.
Szóval, első pillantásra a lineáris konyha szuper megoldás, mert nem kell félni a sarok miatti tárolási nehézségek mumusától. Vagy nem okoz nehézséget a vezetékek és csövek bevezetése akár a szoba közepébe sem. Mégis, azt kell, mondjuk, hogy valójában a lineáris konyha jelenti a legnagyobb nehézséget a kialakítás során.
Kezdjük azzal, hogy létezik ez a csoda dolog, amit konyhai háromszögnek vagy munkaháromszögnek nevezünk.
Ha minden igaz, akkor az 1950-es évekből, a Cornell Egyetem kutatóitól ered a fogalom. Tulajdonképpen egy olyan térszerkezetet jelent, ami a hűtőszekrény, a tűzhely és a mosogató egymáshoz viszonyított helyzetét veszi alapul. Mindez a konyhai tárolás, előkészítés, főzés és mosogatás munkafolyamatokon alapul. A lényeg, hogy a fent említett 3 berendezés között az összes távolság ne legyen több hat méternél.
Na, de térjünk vissza az egysoros vagy lineáris konyhára! Nem kell hozzá lakberendezőnek lenni, hogy rájöjjünk ennél a konyhatípusnál nem megvalósítható a munkaháromszög. Egészen biztosan keresztezni fogja valamelyik munkafolyamat a másikat. Továbbá biztos több lesz a mászkálás a főzés során. Tehát örülhet az okos óránk, mert több lesz a napi megtett lépésszám. Ezért, ha van elég tér, akkor ne ezt a megoldást válasszuk!
Igaz, hogy az ideális egysoros konyha esetében is az lenne az elvárás, hogy legalább 3 méter hosszú legyen, hiszen így férnek el benne a dolgok. Maximális hosszúságot 5 méterben szokták emlegetni, de ez a garzon és a kis lakás esetében ugye, nem játszik.
Ezért van az, hogy a hűtőszekrényt általában az egyik sarokban, a főzőlapot és a mosogatót pedig a fal mentén, a hűtőszekrénytől és egymástól rövid távolságra helyezik el.
A hú de okos emberek úgy tartják, hogy a „hűtő, mosogató, tűzhely” opció kényelmesebb, mint a „hűtő, tűzhely, mosogató” megoldás. Azért, mert az ételt kivesszük a hűtőszekrényből, a mosogatóban mossuk, tisztítjuk, és a tűzhelyen főzzük. Na de egy ilyen lineáris elrendezés nem mindig lehetséges. Mert, ha az egyik sarokban van a víz, akkor lehet, hogy a másik sarokba fér csak el a hűtőszekrény.
A másik nagy tipp, hogy a lineáris konyha esetében a sütő, a mikrohullámú sütő kerüljön beépített berendezésekkel egy oszlopba, mert így a sütő a legkényelmesebb magasságban van elhelyezve: könnyű kinyitni, elhelyezni és eltávolítani a nehéz edényeket.
Némi vitatkozást engedjünk meg magunknak! A mi véleményünk az, hogy a mikró egészségtelen, de ez legyen a mi bajunk :). A másik, hogy minél magasabbra helyezzük a mikrohullámú sütőt annál biztosabb, hogy az elhelyezése kényelmetlen lesz. Nem, nem csak az alacsony emberek számára okoz majd problémát egy teli tál forró levest levenni a magasból!
Az egysoros konyhákban sokszor készülnek polcok szekrények helyett. Így látványban szellősebb az érzet, de ez csak akkor megfelelő, ha a konyhában nincs sok edény, vagy az alsó szekrények teljesen lefedik a tárolóhelyre vonatkozó igényeket.
Jöjjenek a kisebb lineáris konyha hátrányai!
- Ha egy nagyobb térben, egybenyitottan akarunk lineáris konyhát kialakítani, akkor szembesülünk majd a fény hiányával. Nagy térben ugyanis egy tágas konyha-nappaliban általában a fal mentén vagy egy fülkében helyezkedik el a lineáris konyha. Ha ez a terület a szoba hátsó részén található, és nincs a közelben ablak, kiemelt figyelmet kell fordítani a világításra. A mennyezeti csillár önmagában nem lesz elég és fényforrást minden funkcionális területen el kell helyezni (munkalap, étkezőasztal).
- Az összhang és a harmónia kialakítása is gondot okozhat, hiszen a konyhabútor nagyon-nagyon komoly meghatározó elemmé válik a térben. Fontos, hogy a szoba teljes bútorzatával megfelelően kombináljuk.
- A kicsi vagy minikonyhák kreativitásra és egyedi tervezésre, bútorgyártásra kényszerítenek. Hiszen egy kis területen kényelmesen el kell helyezni az összes berendezést, továbbá teret kell hagyni a főzésnek is. Ha az ilyen konyhát naponta, életvitelszerűen használjuk, akkor valószínűleg költeni kell rá az egyedi tervezés és gyártás miatt.
- Biztosan játszani kell a szekrények különböző mélységeivel és színeivel! A felső szekrények általában keskenyebbek, mint az alsók, de ez egy egysoros konyhai kialakításnál nem biztos, hogy jól néz ki a szekrények, a hűtőszekrény vagy a berendezésekkel ellátott oszlop találkozásánál. Leggyakrabban ebben az esetben az alsó szekrénysor és az oszlop egy színben, a felső rész, az asztallap pedig egy másik, kontrasztos színben készül.
Mik a legfontosabb szempontok a megvalósítás, illetve már a tervezés során?
- Határozza meg, mely konyhai részterületet nem tudja elmozdítani külső tényezők miatt (pl.: csatorna- és gázvezetékek)! Ezek a a továbbiakban helyhez lesznek kötve.
- A munkapontokat (hűtőszekrény, tűzhely és mosogató) úgy helyezze el, hogy jól érezze magát.
- Ne helyezzen forró készülékeket a hűtőszekrény közelébe, hacsak nem védi egy szekrény fala!
- Helyezze a berendezéseket a használatra alkalmas magasságra, szintre!
- Egyterűség esetén, teremtsen a berendezések között összhangot!
2 hozzászólás
Ez tényleg hasznos kis összefoglalóra sikeredett!
Iza, igazán köszönjük a dicséretet. Reményeink szerint sok ilyen hasznos dolgot fogsz még olvasni tőlünk. Sok napsütést kíván a Garzon Magazin