Vannak fiatalok Tokióban, akik szuper boldogok a kilenc négyzetméteres szuper mini lakásukban.
Hida Hikaru még 2022-ben vette górcső alá Japán ingatlanjainak legkisebbjeit. Tokió a világ legnépesebb metropolisza, ami régóta ismert a kis lakóterületekről és a magas lakásárakról. A legkisebb új lakások azonban újraírták a „három tatami” szobaként ismert helyiségeket és a normál élet definícióját. Kicsi a lakásod? Ezekben a lakásokban mindössze csak három szabványos japán szőnyeg fér el.
A kisebb terek irányába mutató trendek azt eredményezték, hogy megszülettek az úgynevezett cipősdobozos lakások. Ki hinné, hogy egy ingatlanfejlesztő ilyenre szakosodik és 100 épületében mára több mint 1500 lakos él, illetve a lakások iránt komoly az érdeklődés.
Bár ezek a lakások fele akkorák, mint egy tipikus tokiói stúdiólakás, 3,5 méter magas mennyezetük van, és egy félemeletszerű galériát alakítottak ki bennük az alváshoz. A fehér padló és falak által határolt térben, hatékony tervezéssel, a mosógép, a hűtőszekrény, a kanapé és az íróasztal is elfér. Azt hinnénk, hogy nincsenek ennél olcsóbb lakások, de nem. Ezek a kicsi lakások nem alkalmasak azok számára, akik szűkös költségvetéssel rendelkeznek. A legtöbb mikrolakás metróállomásokhoz közeli épületekben található, ami sok fiatal számára fontos.
Tokió lakosságának a számát 2024-ben 37 115 035-re becsülik, ezzel ez a világ legnépesebb nagyvárosa. Vannak, akiket azért vonzanak a mikrolakások, mert alacsony a kezdeti költségük, és nem igényelnek kauciót, legfeljebb háromhavi bérleti díjat a bérbeadónak. Az ilyen kicsi lakások lakóinak több mint kétharmada 20-as éveiben járó fiatal.
Azt hiszed, kicsi a lakásod? Ez a kis lakás sok japán fiatal életstílusához illeszkedik.
Japánban ugyanis nem szokás az otthoni vendéglátás. A japánok közel egyharmada soha nem hív meg barátokat az otthonába. A fiatalok és az idősek is sokáig dolgoznak és kevés időt töltenek otthon. Ráadásul egyre több tokiói dönt úgy, hogy egyedül él, így a kisebb terek még népszerűbbé válnak. Ezek az emberek nagyobb valószínűséggel étkeznek vagy vásárolnak készételeket kisboltokban és élelmiszerboltokban, így egy teljes konyhára alig van szükségük.
Fujiwara Aszumi például közel két éve él egy ilyen mikrolakásban és még a párját sem hívta meg a lakásba. Mondván ez a tér csakis az övé. Egyébként a 29 éves Aszumi általában későn érkezik haza és rögtön pizsamába öltözik. Ha lefekvés előtt edzeni szeretne, akkor előkapja a jógaszőnyeget a fürdőszoba előtt, az egytűzhelyes konyhában a kis kenyérpirítója mellett. Ám, ha a harcos pózra készül, ahelyett, hogy teljesen kinyújtaná a karját, a könyökét az oldalára húzza.
Módosítania kell ugyanis a testtartását, különben beleütközik a berendezési tárgyakba. Ám, a kisebb hely arra ösztönözte, hogy fenntarthatóbb életmódot éljen. Saját bevallása szerint kétszer is meggondolja, hogy mikor vegyen új dolgokat vegyek.
Kinosita Yogo 19 éves főiskolai hallgató számára is csak alvóhely ez a lakás. Tanulmányai mellett ugyanis részmunkaidőben egy étteremláncnál dolgozik marhahús és rizs szakácsként. Éjjel 11-kor fejezi be itt a munkát, elfogyasztja ingyenes alkalmazotti vacsoráját és elmegy egy nyilvános fürdőbe zuhanyozni. Csak aludni megy a lakásába. A nap hátralévő részét a házi feladatokkal és a barátokkal való találkozással tölti, és a táplálkozástudományi alapdiplomájára készül. Ha néhány órát otthon tölt, a tévéállványként szolgáló dobozból íróasztal és konyhapult lesz. A padlót egy szöszhengerrel söpri fel. Annak ellenére, hogy a fiatalnak, helyhiány miatt, le kellett mondania a NIKE DUNK tornacipő-gyűjteményéről úgy gondolja, hogy életének ebben a szakaszában nem élne máshol szívesebben.
Néhány lakó számára ezek a mikrolakások kaput nyitnak a régóta vágyott önálló életre.
A 26 éves Komacubara Kana manikűrös két évvel ezelőtt nem feltétlenül mikrolakást keresett, de már mindenképpen szeretett volna elköltözni szülei otthonából Tokió egyik külvárosába. Bár még minden szezon elején visszamegy a szülei házába, hogy nyári ruháit őszi ruhákra cserélje, de most a legközelebbi metróállomásról alig egy perc alatt és három emeletnyi lépcső után megérkezik lakása bejáratához. Belül van egy kis előszoba, három pár cipőnek éppen elég nagy. Fél méter széles folyosó vezet a főszobába, a mosogató mellett, ahol van egy tubus fogkrém és egy üveg szájvíz is.
A mosógépnek fenntartott helyen tartja a munkaeszközeit, például a zselés manikűrözéshez használt Blue Gel gépet és a gyakorláshoz elengedhetetlen kézprotézist. A kilincsre akasztott műanyag szemeteszsákot szinte minden nap le kell vinni kiüríteni. De szerinte a kis lakás egyik előnye, hogy kevesebb fagylaltot tud enni, mert a minihűtőjében nincs fagyasztórekesz és mivel minden nap bokszol, így sokkal jobb az alakja, mint korábban. A hatékonyabb helyhasználat érdekében sincs mosógép, így hetente egyszer-kétszer felkeres egy érmével működő mosodát.