Egyre több tanulmányból tudjuk, hogy a természetben eltöltött idő elképesztő egészségügyi előnyökkel jár.
Legyen az erdő, dzsungel vagy tengerpart, a természeti tájak képesek lelkileg és fizikailag is újjáépíteni minket. Jenny Berger a PsyPostnak írt 2023-as cikkében egy tanulmányra hívta fel a figyelmet, amelyben Readingi Egyetem és a Királyi Kertészeti Társaság munkatársai egy online fotó-kérdőív segítségével 520 ember pszichológiai reakcióit vizsgálták különböző szobanövények estén. A résztvevők 12 különböző formájú növény fényképét nézték meg, és a növény megjelenéséről alkotott véleményük alapján válaszoltak a kérdésekre. Az eredmények szerint a buja zöld levelekkel és sűrű lombkoronával rendelkező növények nagyobb hatással vannak a hangulatunkra. Az emberek azt is hiszik, hogy a szobanövények egyetlen nagy előnye a levegő minőségének javítása. Pedig nem!
A beltéri vagy más néven szobanövények még a legkaotikusabb tereket is romantikussá varázsolják.
Nyugtatólag hatnak az emberekre és segítenek megteremteni egy jobb, tökéletesebb hangulatot. Mivel a természet általában véve is kiváló stresszoldó, így a szobanövények ideálisak arra, hogy segítségükkel ebből a feelingből töltekezzünk. A zöldekkel körülvett embernek általában a szerotoninszintje is megemelkedik, a növények, a növekedésük megfigyelése és a gondozásuk pedig sokak számára biztosítja a napi szükséges dopamin-löketet.
A Journal of Physiological Anthropology című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a szobanövényekkel való aktív interakció (például az érintés és a szaglás) csökkentheti a fiziológiai és pszichológiai stresszt. Sőt, még a virágföld is segíthet megbirkózni a napi stresszel és szorongással! Ennek az az oka, hogy a talaj kültéri (Mycobacterium vaccae) mikrobákat tartalmaz, amelyek természetes antidepresszánsként működnek. Ez javítja a hangulatot azáltal, hogy citokineket szabadít fel, ami aztán arra készteti az agyat, hogy több szerotonint termeljen. Bár a parkban tett séta hatékonyabb lenne (a mikrobák fokozott expozíciója miatt), a szobanövények közelében való tartózkodás is hasznos lehet. Azt is megállapították, hogy a szobanövények pozitív változásokat idéznek elő az agy elektromos aktivitásában, az izomfeszültségben és a szívműködésben.
A Texas A&M Egyetem tanulmánya szerint, ha valaki cserepes növényeket és virágokat tart a munkaterülete körül, jelentősen javíthatja kreatív teljesítményét és problémamegoldó képességeit. Hasonlóképpen, az Exeter Egyetem (Egyesült Királyság) kutatói azt találták, hogy a beltéri növények 47%-kal javítják a koncentrációt, a termelékenységet és a személyzet jólétét.
A szobanövények pszichológiai előnyei a következők:
- Javul a hangulat
- Csökken a stressz-szint
- A dolgozók termelékenysége növekszik (különösen az irodai környezetben)
- Megnövekedett reakciósebesség számítógépes feladatok esetén
- Javuló figyelem
- Fokozott fájdalomtűrés (például, ha a növényeket kórházi körülmények között használták)
Milyen szobanövények javasoltak a lélek számára?
Pirosló vagy Pink Princess Filodendron (Philodendron erubescens)
A rózsaszín filodendron nevét tarka leveleiről kapta. Ez a jellegzetes rózsaszín tarkaság teszi ezt a szobanövényt rendkívül népszerűvé a beltéri dzsungelek közösségében. A legtöbb filodendronhoz hasonlóan ez a fajta is bajnok a levegőminőség javításában, de viszonylag könnyű a gondozása is. Inkább a közvetett fényt és állandóan nedves, de nem vizes talajt szereti.
Pozsgás növények
A pozsgások sokféle fajban kaphatók, változó színben, formában és méretben. Együtt elrendezve lenyűgözőek. Egy ilyen elrendezés mindenhol megdobogtatja a szívet és csúcsra emeli a dekorációt. A legtöbb pozsgás növény megszokta a sivatagszerű környezetet, ezért kedvelik a ritka öntözést, a közvetlen napfényt és a meleg hőmérsékletet.
Síró füge Ficus benjamina
Ez a szobanövény a három leghatékonyabb hangulatjavító növény egyike. Ám a szakértők szerint nem ez az egyetlen előnye. Légtisztító tulajdonságairól is ismert, eltávolítja a szokásos beltéri szennyeződéseket és javítja a levegő minőségét. Erős, közvetett fényben éri jól magát és a folyamatos öntözést részesíti előnyben. De ügyelni kell rá, hogy minden öntözés között hagyjuk kiszáradni a talaj felső ujjnyi vastag részét.
Kehelyvirág-félék (Calathea makoyana)
Sokan ájtatos növénynek is nevezik, mert az este közeledtével leveleit összecsukja. Levelei mutatósan csíkosak, bármikor feldobják a hangulatunkat, ahányszor csak ránézünk. Lenyűgöző növény, amely trópusi varázslatot hoz a lakásba. Azt a környezetet szereti, ahol szűrt napfény éri és magasabb a páratartalom. Őshonos élőhelyén, Délkelet-Ázsiában, különösen a nedves, trópusi éghajlatú régiókban az erdők árnyékos aljnövényzetében virágzik. Természetes élőhelyén virágozhat, a beltéri termesztés viszont nem mindig eredményez virágzást. De ennek a növénynek az igazi szépsége rendkívüli leveleiben és buja növekedésében rejlik. A növény magassága elérheti a 60-80 centimétert is. Ez a szobanövény nem mérgező a macskákra és a kutyákra sem.
Gyöngyfűzér (Senecio rowleyanus – String of pearls)
Apró gyöngy vagy borsó alakú leveleiről könnyen felismerhető. Bár általában egész évben függő növényként termesztik világszerte, kelet-afrikai, természetes sivatagi élőhelyén talajtakarót képez. Bármikor ültethető, de a legsikeresebb a melegebb hónapokban lesz. A gyöngysor egyedi gömbszerű levelei mellett tavasszal fehér virágokat hoz, kellemes fahéjas illattal; bár bent ritkán virágzik. Sajnos azonban csak a jó kedvünkre hat pozitívan, mert emberek és háziállatok számára is mérgező. Helyezze a növényt olyan helyre, ahol reggel közvetlen napfény éri, délután pedig közvetett fény!