A kis lakások egyik forró pontja a konyha. De a modern lakások számára egyébként is sürgető problémát jelent a kis konyha élhető kialakítása.
A kis lakásokban egyáltalán nem egyszerű feladat a kényelmes tér kialakítása. A legfontosabb kérdés, hogyan kell elrendezni a készülékeket és a tárolórendszereket, hogy minden elférjen, amire szükség van? Kis lakás, kis konyha, hasznos tippek tőlünk.
A kis konyhák általában két nagy csoportra oszthatók. Lehet, hogy a konyha egy külön szobában van, de az is lehet, hogy a konyha a nappalival kombinált. A néhány közös elv ellenére, a két csoport jelentős különbségeket mutat.
A 3 fotón egy moszkvai kis konyha látható, ami egy 29 nm-es lakásban van.
építész: Jana Misukova; fotós: Szofia Karelina
Kis konyha külön szobában
Egy külön helyiségben lévő apró konyha leggyakrabban panellakásokban és garzonokban található és általában szabályos négyzet vagy téglalap alakú. Az ilyen konyhákba a lineáris vagy sarokkonyha elrendezés a legcélravezetőbb. Ráadásul a téglalap alakú konyhák egyik előnye, hogy minden szükséges felszerelést el lehet helyezni és rengeteg tárolóhelyet lehet kialakítani. A kényelmet pedig egy kis étkező, egy fotel vagy egy mini-kanapé teheti tökéletessé.
A két képen egy igazán színes kis konyha egy 36 nm-es lakásból.
tervező: Julia Mukovnyina; fotós: Alexander Zinovjev
Persze, mérettől függően, akár U-alakú konyhát is kialakíthatunk. Ehhez leggyakrabban az ablak alatti helyet is igénybe kell venni. Ha az ablakpárkány magassága egybeesik az alsó szekrények magasságával, akkor kombinálhatjuk őket egy asztallappal és egybefüggő felületté alakíthatjuk annak érdekében, hogy további munkaterületet biztosítson. Vagy arra is van lehetőségünk, hogy bárpultot rendezzünk be.
Ha van radiátorunk a konyhában az ablak alatt, akkor ebben az esetben érdemes tenni az ablak alatti asztallap, munkalap felületre egy rácsot. Így a hőszabályozás is megoldott és az ablak alatti radiátor meleg levegője felszáll. Ez azért fontos, mert blokkolás esetén, télen hideg lesz a konyhában.
Kis konyha és nappali egyben
Gyakran találkozunk azzal a lehetőséggel, amikor egy kis konyha kialakításakor a közte és a nappali között lévő falat teljesen lebontják, a teret pedig egyesítik. Ízlések és pofonok különböznek. Van, aki szereti az ilyen amerikai konyha jelleget, mások meg nem. Ilyen átépítés során általában (ha volt) megszüntetik a gázfőzés és -sütés lehetőségét és elektromos tűzhellyel oldják meg az ételkészítést. A gáz jelenléte külön helyiséget igényel ajtóval.
A tapasztalat azt mutatja, hogy a konyha elrendezése során az emberek nagyon gyakran megpróbálják csökkenteni a konyhák méretét, hogy több hely maradjon az élet számára. Ilyenkor jönnek létre a mini konyhák. Ezek a típusú apró konyhák rövid kiadású lakásokban fordulnak elő és sokszor kompakt készülékeket használnak, például kétégős tűzhelyeket és kis hűtőszekrényeket. Általában egyszerű, egyenes konyhák, amik a leggyakrabban egy rövid fal mentén helyezkednek el.
Van olyan eset is, amikor konyhát beépített gardróbbal kombinálják. Ebbe kerül a hűtőszekrény, a sütő, a mikrohullámú sütő és további tárolóhelyek. Sőt, a hétköznapi dolgokat és ruhákat is gyakran ugyanabban a szekrényben tárolják.
Praktikusabb lehetőség egy ilyen kis konyha elrendezésében a sarokkonyha.
Gyakran használnak két oszlopszerű szekrényt a végek lezárására, amibe bekerül a hűtőszekrényt, a mikrohullámú sütő és a sütő. A felső szekrények megismételhetik az alsókat, vagy csak a sarok egyik oldalán helyezkedhetnek el – a szükséges tárhely kialakításától függően. Az étkező leggyakrabban egy külön asztal székekkel, amely a konyha és a nappali határán található. Természetesen a sarokkonyha több helyet foglal el.
Az egyterűsített kis konyha esetében is létezhet U-alakú megoldás.
Ez tulajdonképpen a sarokkonyha „bővítése”. Az elrendezés lehetővé teszi egy munkaterület hozzáadását vagy az étkező és a konyha kombinálását, összeolvasztását. Gyakori, hogy az U-alakú konyha egy bárpulttal fejezi be a teret és így elválasztja a nappalit. Ennek az elrendezésnek az lehet a hátránya, hogy szűkebb lesz a hely a konyhában. Fontos ilyenkor, hogy a berendezéseket, a sütőt vagy mosogatógépet úgy helyezzük, hogy kényelmes legyen az edények kiszedése és elhelyezése. A székeket jobb, ha a bárpulton kívülre helyezzük, így nem fognak útban lenni főzés közben. A bárpult belsejébe fiókokat tehetünk további tároláshoz.
Ha nappali és a kis konyha egyben van, akkor alkalmazhatunk egy érdekes megoldást, ami a párhuzamos konyha kialakítás. Ekkor a szekrények, polcok és minden más is a falra merőlegesen, a térbe benyúlóan egy sávban vannak elhelyezve. Ilyen esetben az lehet a fő probléma, hogy kialakul egy szűk átjáró. Ezért fontos, hogy a szekrények közötti távolság legalább egy méter legyen. Az étkező egy ilyen konyhában hangsúlyos szerepet kaphat, de maximálisan el van választva a konyhai egységtől. Ez inkább olyan egy lakós megoldás.
Bútorok és felszerelések elrendezése
Egy kis konyhában a szekrények száma attól függ, mennyi edényt és élelmiszert szeretnénk tárolni, illetve, hogy milyen gyakran főznek a tulajdonosok. Ha sok a kellék és a holmi, illetve valaki rendszeresen főz a konyhában, akkor felső szekrényekre, teli asztalra és négyégős tűzhelyre lesz szükség. Az, aki ritkán főz a kis konyhában, megteheti, hogy felső szekrények nélkül, és kétégős tűzhelyet használ.
Annak érdekében, hogy ne zsúfoljunk túl el egy kis konyhát további bútorokkal, az étkező áthelyezhető a konyhából a nappaliba.
Ugyanez a helyzet, ha a kis konyha tulajdonképpen egy főző fülke. Az étkező ilyenkor is a fülkén kívülre kerül. Ha pedig asztalt választunk, akkor egy kis kerek asztal és az elegáns székek tűnnek a legjobb megoldásnak. Az asztallap közepén legyen egy láb, mert ez a modell tágasabbá teszi a teret és lehetővé teszi több ülőhely kialakítását.
Egy minimalista térben a szokatlan lámpák és székek maguk is dekorációs elemekké válhatnak.