A sarokkonyhák a leggyakoribb típusok kis lakások kis konyháiba is.
Tulajdonképpen csak a nehezen elérhető helyekre kell kétszer több figyelmet fordítani a tárolás miatt? Nem igaz! Ettől kicsit bonyolultabb a helyzet. Főleg, mert a sarokkonyhák többségéről elmondhatjuk, hogy ha bulit tartunk és bejön egy vendég, akkor már tömegnek számítunk.
Négy fő tervezési – tárolási rendszereken alapuló – lehetőség van a sarokkonyhák tökéletes megvalósításához.
1. L alakú bútor sarok felső szekrényekkel
Azt is mondhatjuk, hogy ez a sarokkonyhák klasszikus változata. Egy felső és alsó szekrényes, fiókos elrendezés, amely teljes egészében követi az egység alsó részének alakját. Kiemelt figyelmet kap a sarok kialakítása, mert az itt lévő szekrények nyitáskor nem zavarhatják egymást.
2. Sarokkonyha egyenes felső szekrényekkel
Ilyenkor a felső szekrények csak egy falra vannak felszerelve. Úgy tűnik, az íratlan szabály, hogy a konyhaszekrények felső sora a munkalap azon része felett van, ahol a mosogató található. Néha a tűzhely fölé külön páraelszívót szerelnek fel, vagy egyáltalán nem is tesznek.
3. Sarokkonyha beépített gardróbfallal
Egy ilyen konyha többnyire két különböző részből áll. Egy beépített gardróbból, amely egy teljes falat vagy fülkét lefed, és egy klasszikus alsó és felső (ezt néha elhagyják) szekrényekkel rendelkező részből. A sarokmodul kétféleképpen valósítható meg. Az első esetben a sarok melletti szekrényt tárolásra használják. A másodikban rést hagynak a kis háztartási készülékek számára, amelyek vizuális zajt keltenének a konyhában. A nagy formátumú szekrény lehetővé teszi a hűtőszekrény elrejtését (még egy nagy modell beszereléséhez is lehet elegendő hely). A sütőt és a mikrohullámú sütőt is kényelmes magasságban helyezkedhet el.
4. Sarokkonyha felső szekrények nélkül
A skandináv stílusú konyhákban ez a típus gyakran használt. Az ilyen kis konyha fő előnye a tágasság érzet megteremtése. A felső szekrénysor nélküli sarokkonyha azonban csak azok számára alkalmas, akik nem főznek túl gyakran, vagy lehetőségük van az összes szükséges edényt és terméket más helyen elhelyezni. Különösen fontos, hogy az alsó fiókokban lévő hely hozzáférhető és funkcionális legyen, mivel a tárolóhely korlátozott.
Az ilyen konyhákban általában gyerekjáték a munkaháromszög megteremtése.
Ha a mosogatót a sarokba helyezzük, akkor lehetővé válik a tárolás számára kényelmetlen helyet a legracionálisabb módon kihasználni. Bár ebben az esetben mi azt javasoljuk, hogy jobb, ha a mosogatót nem pontosan a sarokba helyezi valaki, hanem kissé eltolva, mert így kényelmes lesz előtte állni. A mosogatógépet úgy kell elhelyezni, hogy a szennyezett edényeket kényelmesen be lehessen rakni a mosogatóból. Szüksége lesz egy helyre, ahol állhat és könnyen elérheti a kívánt tárgyat.
Az L-alakú konyhai elrendezés fő jellemzője a sarokszekrények jelenléte, amelyek nem túl ideálisak a tároláshoz. Ezt nem is kell magyarázni, mert mindenki tudja, hogy ez egy nehezen elérhető terület, mind az alsó, mind a felső szekrények esetében. A problémát az okozza, hogy a sarokszekrények mélyek, és sokkal nehezebb hozzáférni az ott tárolt dolgokhoz. De vannak erre megoldások (nem mind olcsó), olyan visszahúzható, forgatható szerkezetek, amik segítenek megoldani a problémát.
A következő megoldásra váró probléma, hogy a sarokkonyhák esetében a munkalap két része, a saroknál, összeér.
Kivétel a kőből készült tömör munkalap. Tehát egy olyan látható hézag jelenik meg, amelyet le kell zárni. Ez azért szükséges, hogy a víz ne kerüljön a hézagba, és az asztallap ne deformálódjon el a nedvességtől. Egy fém T-elem a munkalapok találkozási pontjára megoldás lehet, hogy lezárja a rést.
A sarokban a szekrények nyitására is figyelni kell. Annak érdekében, hogy a szekrényajtók teljesen kinyíljanak és ne zavarják egymást, további helyet kell lecsípni a sarokból. Ez különösen fontos, ha a bútorfronton kiálló fogantyúk vannak.
A sarokkonyha a munkaterület további megvilágítását igényli. Különösen, ha vannak felső szekrények is, amik blokkolják a fény áramlását a mennyezetről. A helyi világítást leggyakrabban közvetlenül az asztallap fölé teszik.
A lineáris konyhákról itt olvashat.