Ez a kis garzon tipikus példája annak, amikor valaki először költözik el a szülői házból, hogy egyedül éljen, és keresi a stílusát.
A 27, 87 m2 méretű kis garzon, mint első saját otthon csak a stíluskeresésre tipikus példa. Hiszen az első saját otthon kialakításakor hazánkban kevesen mondhatnák el magukról, hogy belsőépítész vagy lakberendező segítségét kérik. Vagy ki tudja?
Először is, azért szeretem a hongkongiakat, mert a kis terekből igyekeznek kihozni a maximumot. Ez a kis lakás a már korábban is említett Kaulungban Hongkong egykor legsűrűbben lakott városrészében van. Számomra a lakberendezés és az otthonteremtés egy nagy holisztikus galaxis, amelynek a környezet is jelentős része. A Diamond Hill egy nagyobb lakónegyed Kaulung keleti részén, amelynek két gyönyörű nevezetessége van a Chi Lin kolostor és a Nan Lian Gardens. Előbbi eredetileg egy buddhista zárda volt abban az időben, amikor férfiak dominálta világot éltünk (1930-as évek). Igazán érdekes a története, akit érdekel, olvassa el! Emellett, 3 perces sétára, található a Tang-dinasztia stílusú, antik faszerkezetekkel épített, fákkal, sziklákkal és vízfelületekkel tagolt, gyönyörűen parkosított Nan Lian Kert. Minden sziklát, növényt, vízesést, tavat és építményt a kerttervezés szigorú szabályai szerint helyeztek el.
Mindennek a hangulatnak ellentéte a Gyémánt domb lakótelep, de a gondos tervezés a részletekre való odafigyelés egyezik.
A kis garzon tulajdonosa is a modern világ szülötte. Annyira, hogy a belsőépítész számára megfogalmazott követelményeinek egyik legfontosabb szempontja az volt, hogy új otthonában tetszés szerint kiállíthassa modellgyűjteményét, és legyen elég helye barátai fogadására is. Mivel először költözött el a szülői házból, hogy egyedül éljen, az első saját otthon stílusának kialakításában is segítségre szorult.
Be kell vallani, hogy engem közel sem a lakás fogott meg, hanem a belsőépítész csapat és vezetőjük gondolkodása. Szeretem a jól tervezett, de őszinte és átgondolt marketinget, ami keresztül-kasul szövi az életet. Amikor egy, tulajdonképpen a megbízóért létező cég, – jó értelemben – alárendeltként irányít és vezet. Amikor a segítségünkkel a megrendelő nagyobbat ugrik a saját szintjénél.
Pont ilyen a 2015-ben alapított Make It Works Kft. (MIW) egy minden egyben tervező cég, amelyet Johnny Shum alapított.
A személyre szabott belsőépítészeti tervezéstől kezdve a tanácsadáson, a tervezésen át a projektmenedzsmentig kísérik végig az ügyfelet. „A MI több” filozófiájuk alapja, hogy a csapat mindig túlszárnyalja az ügyfelek elvárásait. (Megérezni, ha ez nem tartalom nélküli marketing hablaty! Én szentül hiszem, hogy marketingesként a vevő elvárásai felett kell teljesíteni.) A „WHAT”, azaz a „Wisdom, Horizons, Ability and Transcendence” (bölcsesség, horizontok, képesség és transzcendencia) szavakkal a kreativitás és a gyakorlatiasság közötti legjobb egyensúlyt igyekeznek megtalálni a személyre szabott terek érdekében. A tér megalkotása, inspiráló élet.
„Mindig is úgy gondoltuk, hogy a tervezés lényege az ügyfelek igényeinek kielégítésében rejlik. A tervezési folyamat során alaposan megértjük az ügyfelek életmódját, munkamintáit és személyes preferenciáit, ami kulcsfontosságú alapja a tervezésünknek. A MIW szilárdan hisz abban, hogy az átgondoltan megtervezett terek inspirálják és befolyásolják az emberek életmódját. Minden projekt során ügyfeleink igényeire és életmódjára összpontosítunk, így praktikus és esztétikus tereket hozunk létre. Ezek a terek szabadjára engedhetik képzelőerejüket, és egy személyre szabott életformát jelentenek, amely az „inspiráló élet” lényege. Hiszünk abban, hogy a tervezés egy visszatérő utazás a kreativitás és a gyakorlatiasság között, és ez a hurok tükröződik cégünk nevében és filozófiánk előtagjaiban – MIW és WIM. Ennek során a stúdió arra törekszik, hogy minden teret a legjobbá tegyen ügyfeleink számára a térfejlesztéssel és a vizuális művészettel.”
Johnny Shum
Na persze, úgy könnyű lehet, hogyha az ember már 5 éves kora óta érdeklődik a lakberendezés iránt. Plusz építőipari családban nő fel és számítástechnikai területről igazol át a belsőépítészeti szakra. De nézzük ezt az első otthont!
Eredetileg egyterű elrendezés jelentette a kiindulópontot. A tervező falat épített a nappali és a hálószoba közé. Erre egy kétszárnyú ajtót tett, mert a barátok fogadása és a magánélet megőrzése egyaránt fontos volt. Az ajtó kinyitásakor nem csak vizuálisan köthető össze a tér, hanem valóban nagyobbíthatóvá válik a lakás.
Mivel a WC eredetileg a főbejárattal szemben volt, a tervező felcserélte a WC-t és a zuhanyzót, a fürdőszoba ajtaját pedig tolóajtóra cserélte. Így a fürdőszobaajtón belépve a vizuális érzet is nyitottabb teret ad, más előnyökről nem is beszélve.
A kedvenc tárgyak számára szinte bemutató tereket alakítottak ki.
A lakás pedig igyekszik megőrizni az egyensúlyt a vitalitással teli életmód a kényelem között. Szándékosan sok fehér teret hagytak a tulajdonos számára, hogy azt a saját stílus alakulása során később tudja változtatni, felöltöztetni.
A nappalit és az étkezőt egy két színnel festett fal köti össze, az alsó fele indigókék, a felső fehér. Ez az egyszerű trükk segít a tér vizuális bővítésében.
A tervező a különböző élettereket mennyezeti vonalakkal osztotta fel, álmennyezetet alakított ki az étkezőben. Rejtett világítással kontrasztot hozott létre a magas mennyezettel, a nappaliban pedig falra szerelt lámpákat használt a különböző terek elválasztására. Tudatosan választotta ki a mágneses és állítható szögű spotlámpákat, hogy egyértelműen meghatározza a zónákat a rugalmasság megőrzése mellett.
A hálószobában az ágy mögötti falon a tulajdonos kedvenc színét használták, a nappaliban pedig egy visszafogottabb indigót, hogy átfusson minden területen. A helyiség felső részét fehéren hagyták.
Ha valaki pillanatnyilag nem tudja, mit tegyen otthonába, akkor azt a teret hagyja üresen!
Egy otthon berendezése hosszú folyamat, ezért nem kell rohanni, hogy egyszerre rendezzük be az első otthon minden szegletét. Adjunk magunknak időt és majd kialakul a megfelelő dekoráció. Viszont a hálószobák nélkülözhetetlenek. Függetlenül attól, hogy milyen nagy vagy kicsi a hely, szükség van egy megfelelően szeparált területre, ahol alhatunk. Ez nagyon fontos az otthonos hangulat megteremtésében.
Az első saját otthon kialakításának, ahogy itt is, mindig nagy kihívása megtalálni az egyensúlyt a lakás kis mérete és a szabadon hagyott, alakítható zónák között. Utóbbiak csökkentik az otthonosság érzetét, de lehetőséget adnak a saját stílus változásainak. Ebben az esetben kihívást jelentett, hogy a lakás számos építészeti elemét nem lehetett megváltoztatni.
Mégis talán a legizgalmasabb dolog egy első otthon kialakítása során az, hogyan lehet létrehozni a lakás egyediségét, hogy az az ügyfeleket saját személyes életstílusuk kialakítására ösztönözze.
videó forrása MIW