Na jó, a projekt eredeti neve kis jógaland, de az olyan snasszul hangzik, ezért lett nekünk jógasziget.
A kis jógasziget a Lohas Parkban Hongkongban található. Ez egy nagyszabású integrált lakóépület-fejlesztési projekt, ami 13 fázisban valósul meg. Érdekesség, hogy a teljes projektet kezdetben „Álomvárosnak” nevezték. De a LOHAS (Lifestyle Of Health And Sustainability) rövidítése, ami egészséges és fenntartható életmódot jelent. A cél is ez volt. A fenntartható életmód népszerűsítése. A „Napkelte” a Keletet, a napsütést és a vitalitást jelképezi, míg a „Lohas” az „Egészség Városát” és a fenntartható fejlődést jelenti.

A LOHAS Park tehát egy környezetbarát közösség víziója, elkülönített gyalogos- és járműövezetekkel, ahol a vasút, azaz a metró a legfőbb közlekedési eszköz. A terület 8,147 hektár magánterületből és 2,3 hektár nyilvános területből áll. A lakosok élvezhetik a délnyugat felől fújó tengeri és a kelet felől fújó hegyi szellőt, ugyanakkor élvezhetik a külvárosi életkörülményeket és a kényelmes városi életet is egyszerre. Teljes mérete 32,6 hektáros területet foglal el, és várhatóan 25 500 lakóegységet jelent majd. A lakótelepet rekultivált földterületen építették, az utak pedig egyenesek, kevés kanyarral. Ezzel ez Hongkong történetének legnagyobb integrált lakóépület-fejlesztése.

Na de úgy tűnik, ez csak egy vetített kép.
A valóságban számos kihívással kell szembenézniük az ott élőknek, különösen a közeli hulladéklerakó miatt, ami mindössze körülbelül 800 méterre található. Bár 2014-ben megszűnt háztartási hulladékot fogadni, építési törmeléket továbbra is kezel, így a széliránytól és az időjárási körülményektől függően a lakók időnként kellemetlen szagokra panaszkodnak. A World Journal szerint a lakhatás itt a legrosszabb a legrosszabbak közül. Túlzsúfolt, nincsenek szaküzletei, és kellemetlen szaga van, ezért a „Gázai övezet hongkongi változatának” nevezik.
Ez viszont nem jelenti azt, hogy ne találhatnánk benne gyöngyszemeket, érdekes lakberendezési projekteket.
Most egy több díjat is nyert, 2022-ben átadott 35 m2-es lakást mutatunk be, amelyben eredetileg ketten éltek. Egy nővér és a húga.
A téglalap alakú előszoba-konyha-étkező-nappali közepén egy jógafal és egy kávézó áll egymás mellett, anélkül, hogy befolyásolná a lakáson belüli mozgást. A jógasarok, jógasziget kialakítása azért volt érdekes számunkra, mert egy jógafal felszerelésével, kötelekkel, kampókkal és szíjakkal valósult meg. Egy egyedülálló hölgy számára, aki a kávét legalább annyira szereti, mint a jógát. (A jógafal egy innovatív és sokoldalú gyakorlatrendszer fali jógához, ami Iyengar tanításain alapul.)
A lekerekített tetejű, fából készült kávépultot kifejezetten a kávérajongó ember számára tervezték, otthoni használatra, hogy megmutassa és tárolja a nélkülözhetetlen eszközöket és alapanyagokat. A jógafal és a kávépult együtt szabadidős zónaként szolgál, hogy élvezhetőek legyenek az egyéni pillanatok anélkül, hogy a lakás kis mérete ellenére fel kellene adniuk a különböző tevékenységek saját terét, egyik vagy másik kárára. A bejárati ajtón belé balra a konyha, jobbra az előszobafal, a cipőváltó pad található. Ennek folytatása a tölgyfa tálalószekrény, pultján a kávéfőzővel.
A bejárati rész átfedésben van az L alakú konyhával, aminek minimális pultfelület van, de minden alapvető dolog megtalálható benne.
Beleértve a hűtőszekrényt, a kis mosogatót, a modern tűzhelyet, a sütőt, a mikrohullámú sütőt, és rengeteg tárolóhelyet a szekrényekben alul és fölül is. A nyitott konyha magasfényű fehér szekrényei kaptak az alsó szekrényekkel azonos magasságú, mozgatható, lehajtható lapú asztalt. Ez egyrészt a konyhapult meghosszabbításaként szolgál az ételkészítéshez, másrészt mivel a teteje illeszkedik a fő konyhapulthoz étkezőasztalként is tökéletes. Így válik az L alakú konyha és a konyhai munkalapok U-alakú elrendezésűvé, extra helyet biztosítva az ételek elkészítéséhez vagy elfogyasztásához.
A tárolófunkcióval rendelkező és felnyitható étkezőasztal alján görgők találhatók, amely így szükség szerint mozgatható. Még egy lány is könnyen kezelheti, ami nagyon kényelmes.
Mivel a mozgatható asztal lapja könnyen kihajtható, így ez a kicsi, mégis sokoldalú bútordarab íróasztallá, étkezőasztallá vagy egy másik helyre tolva a kávézópult részévé alakítható. Ha pedig így teszünk, akkor egy rejtett kombinált mosó-szárítógép tárul fel előttünk. A konyha a nappalira néz, ahol az ablakokból és a teljes magasságú üveg erkélyajtóból beáramló természetes fény elárasztja a belső teret, így az világos marad.
A lekerekített formák több helyen is visszaköszönnek. A tv-állvány a szék háttámlája és a kerek szőnyeg a hangtálak formáját tükrözi. A hálórész területe fekete vaskeretes üvegfallal elválasztott üvegezett panelfal. Felső része üveg, alsó része pedig fa. Ez a tervezési döntés abban is segít, hogy a lakást egy kicsit nagyobbnak érezzük, mivel nem vágja ketté a hálószoba és a nappali közötti vizuális kapcsolatot. Az emelvény szélessége, amelyen az ágy nyugszik, nagyjából megegyezik a tévés médiafal szélességével, vizuálisan sugallva a két helyiség közötti térbeli folytonosságot, amelyet az üvegfal is megerősít.
Az ágy egy emelvényen, közvetlenül az ablak mellett kapott helyet.
Alá és mellé beépített tárolóhelyeket tettek. Az ágy végében található egyszerű tárolóállvány kisebb tárgyak, például könyvek, zöld növények és kozmetikumok elhelyezésére használható a könnyű hozzáférés érdekében. A ruhák számára ugyan mindössze egy szekrény, esetleg néhány fiók van, de ez lehet, hogy csak az európai embert zavarja.
A kanapé előtti szürke, kerek szőnyeg a kikapcsolódás helyszíne. Az opálos rózsaszín kristálytál és réztál egy hangtál, amelyek rezgése, tiszta és dallamos hangot ad ki, lehetővé téve az egész test ellazulását. A nappaliból egy kis erkély is nyílik, aminek padlója antiszeptikus fával burkolt. Amikor lemegy a nap, a távolban lévő fények lassan felgyulladnak, és jöhet egy újabb varázslatos éjszaka, az égig érő kastély legkisebb szobájából.
A kis fürdőszoba a hálóból nyílik. Egy mosdóból, WC-ből és egy zuhanyzóból áll. Kompakt elrendezése egy tű leejtését sem teszi lehetővé, így egy teljes fotó készítése is nehézkes benne. De a napi fürdési és tisztálkodási igényeket így is ki tudja elégíteni. A tisztaság megőrzésének megkönnyítése érdekében világoskék csempéket használtak a falakon, fehér szaniterekkel párosítva. Mégha a világítás korlátozott is, a tér nem tűnik túl szűknek. A falon beépített háttérvilágítással ellátott kerek tükör teszi lehetővé a fiatal hölgy számára, hogy minden nap gyönyörű tökéletes legyen a sminkje.
A Hongkongban élők számára kis otthonokban élni természetes, és nem azt jelenti, hogy szűk körülmények között kell tengődni.
Ezért ennek a tervezési projektnek az egyik küldetése az volt, hogy gondos térrendezéssel, rugalmas bútorhasználattal és a természetes fény bevezetésével kényelmes és pihentető pillanatokat teremtsen a párnak. A nyitott terű konyha kialakítása az egész nappali térérzetét fokozza. A lakás teljes keleti oldala nagy ablakokkal és teljes magasságú üveges erkélyajtóval van felszerelve, hogy maximalizálja a napfényt.
Ezenkívül a pasztell, az olívazöld és fehér falfesték, a tölgyfa padlólapok, a világos fából készült bútorok és a fényes fehér konyha is hozzájárul az egész otthon letisztult, békés hangulatához.
Ada Wong és Eric Liu, a Littlemore Interior Designtól mindig tud valami érdekeset mutatni. Ők büszkék az apró részletekre, amelyeket szívesen építenek be tervezési projektjeikbe, hogy az emberek elégedettebbek legyenek otthonukban – akár egy jógafalon is!
11 évre volt szükség ahhoz, hogy feltörjenek és részmunkaidős mellékvállalkozásból teljes munkaidős vállalkozássá váljanak. Úgy tűnik, ma már megtehetik, hogy olyan projekteket vállaljanak, amelyek kedvükre valók, és általános növekedésüket, kreatív boldogságukat segítik. Tervezési szempontból hisznek abban, hogy egy tér melegségét és kényelmét az határozza meg, hogy a bent élők kötődnek-e hozzá. Ahogy ez itt, a jógasziget esetében is, látszik.
A fotók a tervezők honlapjáról származnak.