Hogyan hozd be az erdőt, a természetet egy garzonba anélkül, hogy kidobnál egy bútort?
A biofil lakberendezés a természet és az ember közötti kapcsolat megerősítésére fókuszál. Segítségével olyan környezetet teremthetünk, amely elősegíti az egészségesebb élettér kialakítását, a jólétet és a harmóniát. A biofília szó a görög „bio” (élet) és „philia” (szeretet) szavakból ered, arra utal, hogy az emberek természetes vonzalmat éreznek a természet iránt. A koncepció tulajdonképpen az 1980-as években vált népszerűvé, Edward O. Wilson biológus és Stephen R. Kellert társadalomökológus (a biofil formatervezés alapítója) munkásságának köszönhetően. Előbbi világított rá, hogy a természet jelenléte pozitív hatással van az emberi egészségre és boldogságra. Utóbbitól származik a meghatározás, mely szerint a biofil tervezés „olyan megközelítés, amely elősegíti az emberek és a természet közötti jótékony kapcsolatot a modern épületekben és tájakon”.
Kellert a biofil tervezés két dimenzióját azonosította, amelyet organikus, vagy naturalista dimenziónak nevezett, ami az épített környezet olyan formáihoz kapcsolódik, amelyek valamilyen módon tükrözik az emberi természethez való kapcsolódást. Valamint a helyalapú, vagy népies dimenziót, ami olyan jellemzőket ír le, amelyek egy tájat vagy épületet kapcsolnak össze a helyi terület kultúrájával és ökológiájával. Ezt a két dimenziót hat elemre van bontotta, amelyek mindegyike további attribútumokra oszlik.
Miért hasznos a biofil lakberendezés?
Ennek továbbgondolásával a tervezők, lakberendezők, belsőépítészek hamar rájöttek, hogy a biofil lakberendezés csökkenti a stresszt. A természetes anyagok jelenléte ugyanis javítja a mentális és a fizikai egészséget is. A természet inspiráló hatása révén növekszik a kreativitás és a produktivitás.
Mivel a növények természetes légtisztítók, ezért javul a beltéri levegő minősége is. A biofil tervezési elemek javítják a légáramlást, a cirkadián ritmust, a pulzusszámot.
Hogyan alkalmazzuk a biofil lakberendezést kis lakásokban?
- Zöld oázis a sarokban: Nem kell erdőt telepíteni a nappaliba, mert néhány jól elhelyezett szobanövény is csodákra képes. Ha olyan növényeket választunk, amelyek kevés gondozást igényelnek, de nagy hatást keltenek, akkor duplán jól járunk.
- Természetes anyagok jelenléte: Használjon fa, kő és rattan elemeket a bútorok és dekorációk terén! Ha a lakás olyan kicsi, hogy a bútoraidnak is sorba kell állniuk, legalább legyenek stílusosak és természetesek! Egy szép fából készült könyvespolc vagy egy rattan kosár nemcsak praktikus, de hangulatos is.
- Fényjáték: Engedje be a természetes fényt, amennyire csak lehet! Ha az ablak előtt egy hatalmas épület áll, ami elzárja a fényt, akkor használjon tükröket, hogy visszaverjék a fényt a lakás szegleteibe!
- A víz az élet forrása: Egy kis szökőkút vagy akvárium nemcsak esztétikai értéket képvisel, de a víz csobogása is nyugtató hatású is lehet. Ha a lakás olyan kicsi, hogy egy akvárium már luxusnak számít, akkor egy egyszerű üveg váza néhány kaviccsal és vízi növénnyel is csodákat tehet.
- Zöld falak: Ha a növényeket nem tudja a padlóra helyezni, használja a falakat! A vertikális kertek vagy a növényfalak igazán remek megoldást nyújtanak. A barátokat azzal is le lehet nyűgözni, ha tudják, hogy nem csak tévét nézni jár haza, hanem zöldet is nevel!
- Fogadja el a természet formáit: A természet az ívekről, lágy vonalakról, mintákról és apró hibákról szól? Nem csak! Jelen vannak a kontrasztos egyenes vonalak a szögek is. De a cél inkább az íves bútorok, az organikus textilből készült függönyök, a boltíves nyílászárók, a különböző mintázatú párnák, valamint az aránytalan lakberendezés, mint építészeti jellegzetesség révén a természetes érzés és otthonosság megteremtése.
- A természet színei: A természet bővelkedik színekben, mert minden évszak más témát hoz. Ne riadjon vissza attól, hogy merész színeket használjon otthonában! Hangsúlyozhatja a falakat vagy használhat háttérképet.
A biofil lakberendezés nemcsak trendi, de rendkívül hasznos is.