Ez az 53 m2-es lakás a kisebbek között tulajdonképpen igazán nagynak számít, ráadásul Genova történelmi központjában található.
Genova egy olyan rendkívüli város, amely évszázados történelmet és változatos stílusokat rejt. Erről a kis lakásról is elmondható, hogy építészetileg tetten érhető rajta az építészeti korstílusok története. Eredetileg ugyanis egy nemesi palota nagy csarnokának része volt, de mára a terét teljesen újraosztották.
Hogy a történelem szélesvásznon is jelen lehessen megtartották három hatalmas ablakát, amely egy történelmi térre néz. Az új tulajdonos egy házaspár, akik a kommunikáció és a fotózás világához kötődnek. Minden vágyuk egy nagy és rugalmas térre irányult, amely ideális könyvek, műalkotások és társasági összejövetelek számára.
Ugyan a felújítás 2023-ban volt, de még ma is izgalmas a megváltoztatott tér. Az átalakítás során eltávolították a tetőteret és a belső válaszfalakat, így a belmagasság újra 4,7 méter lett. A felső részen tároló és fürdőszoba található, a félemelet munkaállomás és vendéglátásra alkalmas tér is egyszerre. A két terület metszéspontja pedig egy perspektivikus folyosót hoz létre, amely a bejárattól a Szent György-templom kupoláját keretező 3,8 méter magas ablak felé vezeti a tekintetet.
Az Afrikában őshonos Okumé fából (Aucoumae klaineana) készült félemelet jelenti az átmenetet a bejárat és a nappali között. Ez a fa a tulajdonosok könyvek és művészet iránti szenvedélyével együtt azt a közös szálat képviseli, amely az összes szabad felületet összeköti. Így a teret funkcionálissá és személyessé teszi.
Például egy teljes falmagasságú könyvespolc ad hátteret a konyhának. A faanyag alkalmazása és a fával való munka az egész belsőépítészeti koncepciót végigkíséri. A könyvek elérését és az ablakok karbantartását egy sínen elhelyezett létra teszi lehetővé. Mindenhol egyedi bútorok, tárolók találhatóak és van itt egy kanapé is, kilátással a környező templomok kupoláira.
A fürdőszobában sötétkék Marazzi csempével burkolt zuhanyzó és természetes fényt beengedő üvegablak található. Ez a kék a hálószobában is visszaköszön, ami az emeleten található. Az llabb Architettura (llabb) tervezői (szép nagy létszámú, fiatal olasz csapat) megtartották az eredeti terrazzo padlókat és a stukkó díszítéseket. De mindezt kiegészítették a tulajdonosok által kívánt ironikus részlettel, a kortárs sarokelemekkel, amelyeket egy LEGO karakter ihletett.
A lakás legnagyobb erőssége a térkezelés.
Egymással összefüggő, de összetett környezet született, kihasználva a szintkülönbségeket, hogy segítségével a tér fokozatosan tárulhasson fel. Mindez azért igazán hiteles, mert az llabb úgy gondolja, hogy
„egy projekt számos megválaszolandó kérdést és megoldandó problémát foglal magában. Az építész feladata az érintettek koordinálása, kezdve az ügyféllel, hogy a folyamat a lehető leggördülékenyebb legyen. Az építész feladata, hogy a megrendelő funkcionális, térbeli és életviteli igényeit projektté alakítsa. Az általunk megvalósított terek a tervezéshez való hozzáállásunk szintézisét jelentik, amelyet mi úgy határozunk meg, hogy „szabatos”: a technikai precizitáson alapuló projektjeinket azokhoz szabjuk, akik használni fogják őket.
Nyelvünk egy precíz, az ügyfelekkel és az érintett szakemberekkel való gondos együttműködésen alapuló út gyümölcse, amelyből egy olyan tervezési folyamatot vezetünk le, amely mindig tudatában van a megvalósítás szempontjának.
Az eredmény egy narratíva: a kapcsolat története, amely összeköti az embereket a terekkel.”
Az llabb 9-10 évvel ezelőtt igazi asztalosműhelyként indult, könyvespolcok, székek, egyedi bútorok tervezésével és készítésével foglalkoztak. Amikor már sikeressé váltak és a valódi asztalos, illetve ácsmunkát alvállalkozóknak adták, akkor is odafigyeltek az anyagra, a dolgok készítési módjára és funkciójára.
Fotók: Stúdió Campo: Anna Positano és Gaia Cambiaggi