Egyre több szakember tanácsolja, hogy a rendszeres mozgás mellett arra is figyeljünk, hogy elég időt töltsünk a szabadban, friss levegőn. Budapesten szerencsére erre számos lehetőség adott. A budaiak kimozdulhatnak a hegyekbe, a pestieknek ott a Népliget, a Városliget vagy az Állatkert – és egy kevéssé ismert, ám annál izgalmasabb helyszín: az ELTE botanikus kertje, ahol március utolsó és április első hétvégéjén a japán cseresznyefákat ünneplik.

Egy különleges növényeket bemutató, 250 éve alapított, 3,5 hektárnyi (35.000 nm) zöld sziget bújik meg Józsefváros betondzsungelében: a Füvészkert. Az egyetemi intézmény eredetileg az orvosok és gyógyszerészek képzését segítette: az akkor még Nagyszombaton székelő Pázmány Péter (később Eötvös Lóránd) Tudományegyetem Orvosi Kara alapította 1771-ben akkori székhelyén, és csak hat évvel később költöztette a fővárosba, a budai Krisztina téri templom közelébe. A kert 1784-ben – a szerzetesrendek II. József általi feloszlatását követően – került át Pestre: a király a ferencesek régi kolostorkertjét (a mai Ferenciek téri templom mögötti rész) adományozta a Füvészkertnek. Ezt a területet hamar kinőtte a gyűjtemény, így többször költöztették, míg elfoglalhatta végső, mai helyét 1849-ben, a Szabadságharcot követően: az 1847-ben megvásárolt Festetics-kastélyt és a hozzá tartozó 10 hektáros parkot – ami a város térhódítása miatt mára közel 1/3-ára zsugorodott. Ennek ellenére a világ sok területéről találhatók itt növények. Az ELTE Füvészkertben például sok éve hagyomány a Sakura ünnep, amely mindig a japán cseresznyefa virágzáshoz, Japán tradicionális ünnepéhez, az Ohanamihoz kapcsolódik. Amikor a japán cseresznyefák virágot bontanak a Füvészkertben, a látogatók – a japán szokásokhoz hasonlóan – takaróra telepedve piknikezhetnek és gyönyörködhetnek a Sakura fák virágzásában.

A botanikus kert, amelyet 1960-ban országos természetvédelmi területté nyilvánítottak, közel 8.000 növényfajnak és 2.000 fajtának ad otthont és több üvegházzal is rendelkezik, amelyek összes alapterülete 2.000 m2. Így ez a különleges intézmény nem csak a növények bemutatásában, hanem a veszélyeztetett és védett fajták megőrzésében, szaporításában is részt vállal.

A kert különlegessége azonban nem csak abból áll, hogy bemutatja a mérsékelt égövi és trópusi ehető, mérgező és gyógynövényeket, különleges virágokat.
Szépirodalmi jelentőségét is megtanulja minden kisiskolás, amikor Molnár Ferenc Pál utcai fiúk című regényét olvasva együtt bújik meg az ajtó mögött Bokával, vagy vacog a bőrig ázott Nemecsekkel, akiről egy szobrot is rejt a különleges tavirózsát nevelő üvegház tavacskája.

A Füvészkertre nem igaz, hogy „Mindent a szemnek!” Növénysimogatóval várják azokat, akik szeretnék megtapogatni egy pozsgás leveleit vagy a kaktusz tüskéit. Ha pedig megtetszett, amit láttál, a növényneveldéből választhatsz is magadnak otthonra kedvencet – a Füvészkertnek ugyanis saját kertészete van, ahol nem csak vásárolhatsz, de a gyerkőcök is megtanulhatják, hogyan bánjanak jól az otthonukban élő „hangtalan” társakkal.
A kert dolgozói tematikus napokon osztják meg tudásukat az érdeklődőkkel (pl. orchidea-tartás, gyümölcsfaoltás, mérgező, ehető vagy rovarfogó növények), de az igazi különlegesség a japán cseresznyefák virágzásakor megrendezett SAKURA ünnep, ami két hétvégén keresztül tart: március 29–30-án és április 5–6-án (szombaton és vasárnap). Különleges programokkal készül az év ezen időszakára a Füvészkert: ikebana, japán nyelvóra, teaszertartás, hímző és gyöngyfűző workshop, harcművészeti és fegyverbemutató várja a japán kultúra iránt érdeklődőket. Ráadásul – a kert szabályaitól eltérően – ezeken a napokon a fák között is le lehet telepedni, miközben japán zenét hallgatunk, go-t tanulunk vagy japán csemegéket kóstolgatunk. Április első hétvégéjén ezt már talán napsütésben tehetjük – ha mégis esik, a programokat a kastélyban rendezik meg!
A kert a Sakura Ünnep alatt szombaton és vasárnap 9:00 és 18:00 óra között tart nyitva.
Fontos információk:
- Jegyek a helyszínen és online is vásárolhatók, de az elővételben, online váltott jegyek olcsóbbak!
- Bizonyos workshopokon korlátozott a részvétel, ezért előzetes regisztráció szükséges!
- A programokat esős időben is megtartják!