Tulajdonképpen a méret egyáltalán nem akadály, hiszen, ha belegondolunk, néhány jóginak csak egy jógaszőnyeg kell.
Persze sokkal jobb, ha az otthonunkban van egy torna-, jógaszoba vagy legalább egy kis jógasarok – egy nyugodt és megfelelő hely. Mivel nem mindenki tud gyakran elmenni kedvenc jógastúdiójába, tornaórájára vagy edzésre, fontos, hogy legyen megfelelő terünk a mozgásra otthon. Ha pedig hosszú távon szeretnénk beiktatni életünkbe a mozgást, akkor otthon is lehetőséget kell teremteni rá, még akkor is, ha kicsi a lakásunk. Egyáltalán nem lehetetlen ugyanis az edzés vagy a jóga egy garzonban.
Már csak azért sem, mert nem kell sok minden ahhoz, hogy biztonságos teret teremtsen valaki az otthonában a jógagyakorláshoz, a tornához. A kevesebb mozgást igénylő tevékenységekhez kialakított tér segít abban, hogy oda belépve képesek legyünk önmagunkra és a testünkre összpontosítani. Joseph Campbell szerint „A te szent tered az, ahol újra és újra megtalálhatod önmagad.”
Éppen ezért vagyunk benne biztosak, hogy a mozgás, torna és a jóga egy garzonban sem lehetetlen.
Azt már említettük, hogy a jógaterének, vagy a kevesebb mozgással járó tevékenység terének nem kell feltétlenül egy egész helyiségnek lennie. Lehet egy kis sarok a hálószobában, a nappaliban vagy bárhol, ahol elegendő helyet tudunk biztosítani neki. Nem kell senkinek korlátoznia magát! Néha elég egy kis fülke, hangulatfénnyel és egy jógaszőnyeggel. (Bár minden függ attól is, hogy milyen mozgásformát, jógastílust szeretne valaki gyakorolni.)
Hogyan kezdjünk el egy garzonban kialakítani egy saját kis jógasarkot?
Tisztítsuk meg a teret!
Azt mondják, hogy a zsúfolt tér zsongó elméhez vezet. Tehát, ha valaki nehezen tud összpontosítani, akkor elengedhetetlen, hogy rend legyen körülötte és könnyen eltávolítható legyen minden, amire nincs szükség.
Ebbe a térbe csak olyan dolgokat helyezzünk, amelyek funkcionálisak vagy inspirálóak. De azt se vigyük túlzásba! Még a dekorációkat és kiegészítőket sem. Legyen egyszerű és ízléses a sarok.
Mindez azt is jelenti, hogy előnyben részesülnek a könnyen mozdítható bútorok, az összecsukható asztalok, a gurulós székek és a törhető tárgyak gyors arrébb helyezése, stb., hogy legyen elegendő hely és a szobát gyorsan lehessen átalakítani. Ilyenkor takarítani is könnyebb.
A jógasaroknak nem kell bonyolultnak lennie. Néha csak egy tiszta térre és a jógaszőnyegre van szükség. Vagy még arra sem 🙂
A szellőztetés és a tér elektronikai mentesítése is a tisztításhoz tartozik. Az a jó, ha egy kapcsolóval lekapcsolhatók a zavaró energiák. Ha szeretnénk elbújni, ami egy garzonban szinte lehetetlen, akkor egy összecsukható paraván segítségével leválaszthatjuk a mozgás számára kijelölt részt a szoba többi részétől, így lesz egy saját mini jógaszobánk.
Engedjünk be egy kis természetet és növényeket!
A mindennapok rohanó tempója ritkán ad lehetőséget arra, hogy rendszeresen kimenjünk a szabadba és élvezzük a természet nyugtató hatását. Pedig a természetben eltöltött idő segít az olyan mentális egészségügyi problémákon is, mint a szorongás és a depresszió. Ráadásul a zöld szín nyugtató és lazító hatással van az emberi szervezetre.
De egyszerű a megoldás, mert a természet behozható az otthoni jógatérbe szobanövényekkel. Így lesz élmény a jóga egy garzonban.
Válasszunk megfelelő világítást!
Ha teheti, válasszon természetes fényt mesterséges helyett. Ha azonban nincs természetes napfényre lehetőség, válasszunk olyan világítást, amely a lehető legközelebb áll a természetes fényhez.
A lágy fehér fény a természetes fényeket utánozza, míg az erős mesterséges fények szemfájdalmat és fejfájást okozhatnak. Ha lehet, állítsuk be úgy a mennyezeti lámpák irányát, hogy azok ránk, de ne közvetlenül a szemünkbe világítsanak. Ezzel elkerülhetők a zavaró és bosszantó árnyékok is.
Alkalmazzunk megfelelő színeket!
Ez bizonyos tekintetben ízlés dolga. A lényeg, hogy használjunk bármilyen színt, amely segít ellazulni a jóga során. A földes tónusok, mint a zöld és a barna, vagy a világos hideg tónusok, mint a kék és a levendula, a legjobb nyugtató hatást gyakorolják idegrendszerre.
Érdemes lehet kerülni az élénk színeket, mint a vörös, mivel ezek inkább stimulálóak, mint nyugtatóak. Már a jógaszőnyeg színének megválasztása is befolyásolhatja a hangulatunkat 🙂 Érdemes lehet kerülni az erős kontrasztokat, a világos és sötét színek gyors váltakozását.
Ezen kívül a megfelelő festék is fontos! Az illékony szerves elegyek egy kis légtérben nagy gondot okozhatnak. Válasszunk alacsony illékony szerves vegyületet (VOC: Volatile Organic Compound) tartalmazó festékeket!
Természetes anyagok használata
Természetes anyagok – mint a fa, gyapjú vagy len – nem bocsátanak ki káros vegyi anyagokat, mint sok bútor, így tisztább és egészségesebb a levegő. Ma már sok lamináltpadló VOC értéke kifejezetten alacsony, érdemes ilyen burkolatot választani.
A természetes pigmentekkel színezett festékek is vegyszermentesek, és szép árnyalatok közül lehet választani. A meditációs párnák (zafu) töltete lehet például hajdina, ami szintén természetes.
A tér funkciói
Egy állandó sarok esetén a jóga egy garzonban átgondolást igényel. A térszervezésnél javasolt egy minimum 2 x 1,5 méteres szabad zóna kialakítása, ahol egy jógamatrac kényelmesen elfér. Gépészeti szempontból célszerű figyelni a megfelelő szellőzésre, különösen, ha intenzívebb mozgás (gyógytorna, tánc, torna) is történik ugyanitt.
Az alacsony illékony VOC értékkel rendelkező lamináltpadló helyett választhatunk természetes fa- vagy parafa burkolatot is. De ezek jóval drágábbak és a lefektetésük során is figyelni kell. Viszont az eltérő burkolatok akár zónákat is jelölhetnek. Szerintünk az a lényeg, hogy meleg tapintású, ütés- és kopásálló, rugalmas és jó zajcsillapítással rendelkező megoldást válasszunk.
Fontos a függőleges tér kihasználása. A padlótól a plafonig tartó vagy a falra szerelhető kampók vagy tárolók, segítenek esztétikusan elhelyezni a szőnyegeket, súlyzókat eszközöket, ruhákat. A szekrény előlapja kaphat egy dekoratív témához passzoló dizájnt, tükröt vagy tapétát, amit később másra is cserélni lehet.
Ülő meditációnál vagy pranajámánál teljesen más vizuális élményt kapunk ülve, mint állva. Sokan úgy alakítják ki a jógasarkot, hogy állva jól néz ki, de ülve egy konnektor vagy bútor van a szem előtt. Ez kizökkent. Ülve is legyen „nyugtató a horizont”!
Hasznos lehet egy fali tükör
Az otthoni mozgás, jógagyakorlás során nincs velünk egy tapasztalt jógatanár, edző, ezért nagy segítséget jelenthet, a sérülések elkerülése érdekében is, hogy lássuk magunkat, ha még kezdők vagyunk. A tükrök nagyszerű eszközök ehhez. Sőt, még egy kis sarkot is nyitottabbá és tágasabbá varázsolnak. A kisebb dekoratív tükrök jó alternatívát jelenthetnek, segítenek a testtartás kontrollálásában, és egy egyszerű fehér falon is jól mutatnak. Csak arra kell figyelni, hogy ne vonják el túlzottan a figyelmünket. Gyakorlott jógiként már nem is kell látni, elég érezni a mozdulatot.
Használhatunk illatokat és illóolajokat
Az illatok erőteljes földelő hatást jelentenek. Ha a spiritualitás, a meditáció fontosabb, mint a fizikai gyakorlás, akkor jó, ha kéznél vannak füstölők, illóolajok. Vannak jógik, akiknek egy kis oltárjuk van. A kristályokat és féldrágaköveket általában az energiák fokozására is használják, de gyönyörű dekorációs elemek is.
Lehet, hogy az „edzőtermed”, a jógasarkod csak akkora, mint egy pizzásdoboz, de ha ott békére lelsz, akkor az a világ legértékesebb szeglete. Mert nem a tér mérete számít, hanem amit benne találsz – önmagadat.