A szobanövények nemcsak esztétikai szempontból nyújtanak előnyöket, hanem javítják a levegő minőségét és hozzájárulnak a mentális jóléthez is.
A kis lakásokba kiemelten fontos a megfelelő növények kiválasztása, hiszen korlátozott térben kell helyet találni nekik. Sokféle növényt lehetne bemutatni és több cikket is írhatunk majd erről, de valahol el kell kezdeni. Mostani cikkünkben arra fogunk koncentrálni, melyek a legjobb szobanövények kis lakásokba, ha az elsődleges szempont az oxigenizálás, a levegő tisztítása és a dekoráció.
Oxigenizálás és levegőtisztítás
Számos szobanövény hozzájárul a lakás levegőjének jobbításához oxigéntartalmának növeléséhez és a szennyező anyagok eltávolításához. Az alábbi növények különösen hatékonyak ebben a tekintetben:
1. Anyósnyelv (Sansevieria trifasciata)
Az anyósnyelv az egyik legjobb szobanövény a levegő tisztítására. Éjszaka is oxigént termel, így ideális választás a hálószobába. Emellett eltávolítja a formaldehidet, benzolt és triklór-etilént a levegőből. Jól bírja a rendszertelen öntözést és nem igényel sok fényt.
2. Szobafutóka (Epipremnum aureum)
A szobai futóka egy kúszó tulajdonsággal rendelkező szobai levéldísznövény, amely rendkívül hatékony a levegőben található toxinok, például formaldehid és xilol eltávolításában. Könnyen gondozható, és jól tűri a gyengébb fényviszonyokat.
3. Szobapáfrány (Nephrolepis exaltata)
Vagy más nevén a bostoni páfrány kiválóan nedvesíti a levegőt, ami különösen hasznos lehet a téli hónapokban. Levelei képesek felfogni bizonyos levegőszennyező anyagokat is. Eltávolítja a levegőből a xilolt és a toluolt, és hozzájárul a levegő minőségének javításához.
Dekorációs szempontok
A kis lakásokban a szobanövények dekorációs szerepe is kiemelkedő. Az alábbi növények nemcsak hasznosak, de látványosak is.
1. Viaszvirág (Hoya carnosa)
A viaszvirágok a legszebb szobanövények mégis kevesen ismerik őket. Levelei párosával nőnek az akár három métert is elérő száron. Ezért érdemes tartószerkezetet készíteni, és arra futtatni. A fehér-rózsaszín virágok édeskés illatot árasztanak, de a belőlük kicsöppenő nektár ragadós foltot hagy.
2. Törpebors (Peperomia obtusifolia)
A törpebors kompakt mérete miatt ideális kis lakásokba. Levelei húsosak, kerekek és kissé fényesek, típusonként eltérő színűek és vidámságot hoznak a térbe. Alacsony fényigénye miatt szinte bárhol elhelyezhető. (Mérgező lehet a háziállatokra és az emberekre, ha lenyelik a leveleit vagy a szárait.)
3. Zámia (Zamioculcas zamiifolia)
Az agglegénypálma vastag, fényes levelei modern megjelenést kölcsönöznek a lakásnak. Kevés fényt és vizet igényel, így ideális választás lehet a fürdőszobába vagy a folyosóra. Tudás kell a kidöglesztéséhez, így az a jó benne, hogy az antitálentumok mellett is megmarad. A neve is erre utal.
4. Szobaciklámen (Cyclamen persicum)
Bár kicsit igényes, de csodaszépen virágzik és a levelei is díszítenek. Ráadásul a hűvös helyeket szereti.
Veszélyek
Fontos figyelembe venni, hogy egyes szobanövények mérgezőek lehetnek háziállatokra vagy kisgyermekekre. Az alábbi növények esetében különös óvatosság szükséges:
1. Filodendron (Philodendron spp.)
A filodendron népszerű szobanövény, de mérgező lehet háziállatokra és gyermekekre. Kerüljük a könnyen elérhető helyre helyezését, ha kisgyermek vagy háziállat van a lakásban!
2. Dracéna (Dracaena spp.)
A dracéna szintén mérgező lehet háziállatok számára, ezért gondoskodjon róla, hogy ne tudjanak hozzáférni.
Növények különböző helyiségekbe
Nappali
A nappaliban szobai futóka remek választás, mivel jól tűrik a változó fényviszonyokat és látványos dekorációs elemek.
Hálószoba
Az anyósnyelv ideális a hálószobába, mivel éjszaka is oxigént termel, javítva ezzel az alvás minőségét.
Fürdőszoba
A zámia és a bostoni páfrány jól tűrik a párás környezetet, így tökéletesek a fürdőszobába.
Konyha
A törpebors és a szobai futóka is kiváló választás a konyhába, mivel jól tűrik a változó hőmérsékletet és páratartalmat.